7:00 - 15:00

Otwarte: Poniedziałek - Piątek

691 688 899

Zadzwoń i umów się na spotkanie!

Facebook

LinkedIn

Szukaj
 

Bez kategorii

STRONA GŁÓWNA > Bez kategorii

Kto może domagać się odszkodowania za śmierć bliskiej osoby?

mężczyzna na cmentarzu

Ludzkie życie jest bezcenne, jednak w uzasadnionych przypadkach możemy, a nawet powinniśmy, oczekiwać rekompensaty za krzywdy doznane z powodu śmierci bliskich nam osób, do której przyczyniły się osoby trzecie. Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby nie przywróci jej życia i nie ukoi bólu, jednak pomaga poradzić sobie z wieloma problemami. Wyjaśniamy, kto może ubiegać się o zadośćuczynienie w związku ze śmiercią bliskiej osoby.

Od czego zależy wysokość odszkodowania za szkodę górniczą?

odszkodowanie

Głębinowe wydobywanie węgla kamiennego powoduje powstawanie w górotworze pustych przestrzeni, co wpływa m.in. na stabilność gruntu oraz stan techniczny zlokalizowanych na nim zabudowań. Prace górnicze wiążą się więc z zagrożeniem dla mieszkańców terenu, na którym są prowadzone. W przypadku stwierdzenia szkód górniczych trzeba starać się o wypłatę odszkodowania. Wyjaśniamy, od czego zależy jego wysokość i co zrobić, gdy kopalnia nie chce go wypłacić.

Czy długi są dziedziczone?

długi dziedziczenia

Dziedziczenie długów dla wielu jest pojęciem dość nieprecyzyjnym. Czy w przypadku śmierci jednego z członków rodziny zobowiązani będziemy do spłaty jego zadłużenia? W jakich przypadkach ta czynność będzie nas dotyczyć? Dziedziczenie spadku związane jest często również z niespłaconymi pożyczkami lub innymi rozliczeniami, z których dłużnik się nie wywiązał. Dowiedzmy się, co oznacza to pojęcie i jak dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza może nam pomóc w przypadku dziedziczonych długów.

Jakie kategorie szkód górniczych wyróżniamy?

pęknięta ściana domu

Szkody górnicze powstają na terenach objętych działaniem kopalni. Mogą to być wstrząsy górnicze, deformacje powierzchni takie jak zapadliska, niecki, szczeliny czy uskoki liniowe oraz zmiany warunków wodnych, na przykład podniesienie poziomu wód gruntowych. Wszystkie te czynniki mają negatywne oddziaływanie na budynki już wybudowane, a także na przyszłe inwestycje. Mogą powodować pękanie ścian, przechylanie się domów, zmiany w warunkach wodnych, które mogą powodować zalania i mieć znaczenie dla uprawy rolnej.

Jak uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie?

rozwód

Rozwód jest niezwykle trudnym momentem w życiu, który spotyka małżeństwa o różnym stażu. Przyczyny wniesienia pozwu mogą być różne, dlatego wyrok może nastąpić bez orzekania o winie (tylko jeśli oboje małżonkowie wyrażą na to zgodę), z orzeczeniem winy jednego z małżonków lub z  orzeczeniem winy obu stron. Procedura związana z rozwodem, gdy jedno z małżonków wnosi o orzeczenie winy drugiego, jest skomplikowana. Zwykle domniemany winny nie godzi się z decyzją współmałżonka, przez co sprawa rozwodowa trwa dłużej.

Jak przeprowadzić postępowanie spadkowe, gdy nie są znani wszyscy spadkobiercy?

usługi kancelarii prawnej

Jeżeli jesteś spadkobiercą i chcesz nabyć spadek po osobie zmarłej, powinieneś złożyć wniosek do Sądu Rejonowego o nabycie spadku. Wniosek ten powinien zawierać konkretne informacje, takie jak imię, nazwisko, numer PESEL oraz adres zamieszkania wnioskodawcy, a także imiona, nazwiska i adresy wszystkich znanych wnioskodawcy spadkobierców, czyli uczestników postępowania. Co jednak zrobić, jeśli nie wszyscy spadkobiercy są Ci znani? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Ugoda z kopalnią ws. szkód górniczych. Kiedy warto skorzystać z tej możliwości?

kopalnia

Działalność wydobywcza kopalni bardzo często prowadzi do osuwania się ziemi, wstrząsów o różnym nasileniu, czy też zmian poziomu wód gruntowych. Ma to duży wpływ na znajdujące się w okolicy nieruchomości. Wszystkie wymienione wyżej zjawiska bardzo często powodują bowiem różnego rodzaju uszkodzenia budynków. Mogą to być np. pęknięcia, rysy, a nawet zawalenia się konstrukcji budowlanych. Zmiany wywoływane działalnością górniczą, mogą mieć także negatywny wpływ na plony rolnicze, prowadzić do takiego stopnia degradacji gruntów, że dalsze korzystanie z nich może nie być już możliwe lub do zaniku wód gruntowych na danym terenie. Tego typu sytuacje nazywamy szkodami górniczymi. Przepisy prawa pozostawiają w takich przypadkach możliwość dochodzenia odszkodowania za szkody górnicze.

Czy na dziecko pełnoletnie trzeba płacić alimenty?

czy na dziecko pelnoletnie trzeba placic alimenty - Czy na dziecko pełnoletnie trzeba płacić alimenty?

Alimenty na dziecko płaci najczęściej ten rodzic, który nie opiekuje się bezpośrednio dzieckiem po rozpadzie małżeństwa. W Polsce wciąż wiele osób jest przekonanych, że obowiązek alimentacyjny ciąży na rodzicu, dopóki dziecko nie skończy 18 lat. Nic bardziej mylnego! Osiągnięcie pełnoletności przez dziecko nie oznacza bynajmniej, że rodzic może przestać realizować świadczenie. Kiedy więc obowiązek alimentacyjny się kończy? Przekonajmy się.