Osoby, które decydują się na wynajem mieszkań, zarówno najemcy, jak i wynajmujący, powinni znać swoje prawa oraz obowiązki. Szczególnie dziś, kiedy coraz więcej osób decyduje się na kupno lokali wyłącznie w celu ich wynajmu i zwiększenia tym swoich przychodów. Wszelkie istotne zależności i relacje pomiędzy stronami są zawarte w ustawie o ochronie praw lokatorów. Znajomość tego aktu prawnego może być bardzo przydatna zwłaszcza przy tworzeniu oraz podpisywaniu umowy najmu.Niekiedy zdarza się bowiem, że dokument ten zawiera elementy, które nie powinny się w nim znaleźć lub jest napisany zbyt ogólnie, co może wpływać na niekorzyść którejś ze stron. Zawierana umowa musi więc stanowić jasną ochronę praw lokatorów, ale też określać ich obowiązki względem wynajmującego, który również powinien wywiązywać się ze swoich zobowiązań wobec najemcy.
Wynajmujący ma obowiązek zapewnić najemcy odpowiednie warunki w udostępnianym mieszkaniu, a więc zadbać m.in. o istniejące instalacje i urządzenia umożliwiające korzystanie z wody, ciepła czy gazu. Ponadto powinien dbać o to, by budynek mieszkalny wraz ze wszystkimi przestrzeniami wspólnymi i urządzeniami (np. windą) był utrzymany w dobrym, w pełni sprawnym stanie. Lokator natomiast musi zadbać o lokal oraz wszystkie elementy jego wyposażenia, a w razie spowodowanych uszkodzeń – pokryć koszty ich naprawy.
Jeśli potrzebują Państwo pomocy w sformułowaniu legalnej, szczegółowej, a także zabezpieczającej interes obu stron umowy wynajmu mieszkania, zapraszamy do kontaktu. Adwokaci z naszej Kancelarii w Rudzie Śląskiej przygotują wszelkie niezbędne dokumenty na podstawie ustawy o ochronie praw lokatorów oraz odpowiedzą na każde pytanie, dzięki czemu będą Państwo odpowiednio przygotowani do wynajmu. W razie potrzeby zajmujemy się także dochodzeniem odszkodowań oraz wieloma innymi kwestiami, które dotyczą Kodeksu cywilnego.