Rozwód to trudne doświadczenie dla wszystkich członków rodziny. Niekiedy po jego zakończeniu jedno z rodziców utrudnia drugiemu kontakty z dzieckiem. Takie postępowanie może mieć poważne konsekwencje, także natury prawnej – w artykule wyjaśniamy jakie.
Na czym polega utrudnianie kontaktów z dzieckiem?
Utrudnianie kontaktów z dzieckiem, nazywane alienacją rodzicielską, oznacza ograniczanie lub uniemożliwianie swobodnego kontaktu z dzieckiem jednemu z rodziców. Zachowanie to przybiera różne formy, takie jak m.in.:
- ograniczanie czasu spędzonego z dzieckiem przez drugiego rodzica,
- ograniczanie kontaktów telefonicznych czy online dziecka z drugim rodzicem,
- odmawianie wydania zgody na wspólne wyjazdy dziecka z drugim rodzicem,
- manipulowanie dzieckiem w celu wywołania negatywnych uczuć wobec drugiego rodzica,
- ignorowanie ustaleń sądowych dotyczących kontaktów z dzieckiem.
Konsekwencje prawne za utrudnianie kontaktów z dzieckiem
Alienacja rodzicielska to naruszenie obowiązujących przepisów – każdy z rodziców ma bowiem zarówno prawo, jak i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem. W takiej sytuacji warto zwrócić się do adwokata od prawa rodzinnego – często konieczne okazuje się wstąpienie na drogę sądową.
Do sądu można skierować wniosek o zagrożenie nakazaniem zapłaty sumy pieniężnej. Jeśli sąd stwierdzi, że doszło do utrudniania kontaktów z dzieckiem, i wyda takie ostrzeżenie, a rodzic nie zmieni swojego postępowania – nałożona zostaje na niego kara grzywny. Jej wysokość ustalana jest przez sąd i zależy od sytuacji majątkowej osoby podlegającej karze. Z pomocą adwokata od prawa rodzinnego można też ubiegać się o zmianę ustaleń co do opieki nad dzieckiem. Alienacja rodzicielska stanowi oprócz tego podstawę do wytoczenia sprawy o pozbawienie praw rodzicielskich.