7:00 - 15:00

Otwarte: Poniedziałek - Piątek

691 688 899

Zadzwoń i umów się na spotkanie!

Facebook

LinkedIn

Szukaj
 

Alimenty – adwokat w Katowicach

STRONA GŁÓWNA > Kancelaria Adwokacka w Katowicach > Alimenty – adwokat w Katowicach

Alimenty to środki utrzymania, które powinny być dostarczane regularnie przez stronę zobowiązaną do ich płacenia. Najczęściej są to świadczenia pieniężne, których wysokość ustalana jest indywidualnie przy każdej sprawie. Na ich wielkość wpływa bowiem wiele czynników, spośród których należy wymienić potrzeby osoby, której przysługują alimenty, a także możliwości zarobkowe i majątkowe strony zobowiązanej do ich uiszczania.

Świadczenia przysługują najczęściej na dzieci po rozwodzie lub separacji rodziców, jednak nie tylko. W wyjątkowych sytuacjach obowiązkiem alimentacyjnym może zostać obciążone także rodzeństwo. Warto pamiętać, że nie ma określonego czasu, na który jest on nakładany i nie zostaje zniesiony po ukończeniu przez dziecko pełnoletności. Zobowiązanie trwa, dopóki dziecko uczy się lub studiuje i nie pracuje, a więc nie jest w stanie utrzymywać się samodzielnie.

Alimenty na siebie lub na dziecko

Choć najczęstszą sytuacją, z którą zwracają się do naszych adwokatów Klienci, jest uzyskanie alimentów na dziecko, niekiedy podczas rozwodu można złożyć wniosek również o alimenty na siebie. Obowiązek ich uiszczania może zostać narzucony w sytuacji, gdy rozwiązanie małżeństwa w negatywny sposób wpłynęło na sytuację materialną jednej ze stron. W przypadku alimentów na dzieci przy określaniu ich wysokości bierzemy pod uwagę:

  • możliwości finansowe i majątkowe zobowiązanego,
  • zaangażowanie rodzica w utrzymanie i wychowanie dziecka,
  • indywidualne potrzeby dziecka (nauka, koszty zamieszkania, leczenie, specjalna dieta, kieszonkowe, rekreacja, wakacje, artykuły pierwszej potrzeby, odzież, zabawki).

Celem płacenia świadczeń jest zapewnienie dziecku godnych warunków do życia i rozwoju. Jeśli mieszkasz w Katowicach i chcesz ubiegać się o stosowne alimenty lub wyliczyć ich wysokość z naszą pomocą, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub osobistego w jednej z siedzib naszej Kancelarii.

Zadaj pytanie


This will close in 0 seconds