7:00 - 15:00

Otwarte: Poniedziałek - Piątek

691 688 899

Zadzwoń i umów się na spotkanie!

Facebook

LinkedIn

Szukaj
 

Jak uregulować kontakt z dzieckiem po rozwodzie?

ojciec z dzieckiem - Jak uregulować kontakt z dzieckiem po rozwodzie?

Ustalenie kontaktów z dzieckiem jest jednym z ważniejszych aspektów, wymagających uregulowania po rozwodzie. Często zdarza się bowiem, że rodzice nie są zgodni w tej sprawie lub nie chcą realizować postanowień sądu. Sprawdź, czym są według definicji kontakty z dzieckiem i jakie procedury są konieczne do ich ustalenia i egzekwowania.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy opisuje kontakty z dzieckiem jako przebywanie z małoletnim poprzez odbywanie odwiedzin i spotkań,  zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu, a także bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji oraz korzystanie z innych środków komunikacji na odległość, na przykład narzędzi elektronicznych.

Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rozwiedzionym rodzicom, konieczne jest ustalenie miejsca zamieszkania dziecka i uregulowanie jego kontaktów z drugim rodzicem (lub opieki naprzemiennej). Orzeczenie w tej sprawie wydaje sąd w trakcie sprawy rozwodowej na podstawie wywiadu przeprowadzonego z rodzicami, zeznań świadków oraz wniosków rodziców o ustalenie kontaktów z dzieckiem, jeśli były złożone. Zawarte w nich propozycje powinny być bardzo dokładne, czyli uwzględniać dni tygodnia, godziny i miejsca spotkań dziecka z rodzicem, również w okresie wakacji i świąt.

Jak wypracować porozumienie o władzy rodzicielskiej?

W praktyce często zdarza się, że rodzice w trakcie rozwodu mają inne propozycje co do sposobu opieki nad dzieckiem. Dobrym pomysłem jest wtedy wypracowanie porozumienia poprzez mediacje prowadzone z pomocą prawnika, który nie tylko będzie bezstronny, ale zadba o to, by proponowane rozwiązania były zgodne z prawem. Jeżeli po orzeczeniu sądu jeden z rodziców notorycznie łamie jego postanowienia, drugiemu pozostaje złożenie wniosku do sądu o egzekucję kontaktów.

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.

Zadaj pytanie


This will close in 0 seconds