Funkcjonowanie organów kolegialnych spółek prawa handlowego wymaga często opracowania regulaminu, który będzie ułatwiał ich organizowanie. Ze względu na duże znaczenie, jakie mają tego rodzaju dokumenty, muszą one być dobrze przemyślane i odpowiednio zredagowane. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie stworzenia regulaminu spółki prawa handlowego wyspecjalizowanej w obsłudze klienta biznesowego kancelarii. Przekonajmy się, co powinno się znaleźć w regulaminie.
Czym jest regulamin spółki?
Regulamin zarządu w spółkach akcyjnych i spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością powinien zawierać zasady jego funkcjonowania. Dokument ten jest przyjmowany przez zarząd, a później zatwierdzany przez zgromadzenie wspólników w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub walne zgromadzenie albo radę nadzorczą w spółce akcyjnej. Znaczenie regulaminu jest bardzo duże, ponieważ może on regulować kwestię liczenia głosów w przypadku równego ich rozkładu. W takiej sytuacji istnieje możliwość wprowadzenia zasady, że głos prezesa zarządu będzie miał charakter decydujący. Regulamin może także przesądzać o podziale kompetencji między członków zarządu. Obie te decyzje muszą jednak mieć podstawy w statucie lub umowie spółki.
Co może się znaleźć w regulaminie?
Podstawowymi wymogami, jakie musi spełniać regulamin spółki, jest pełna zgodność postanowień z zapisami statutu w spółce akcyjnej oraz umową spółki w przypadku spółki z o.o., a także z przepisami kodeksu spółek handlowych. Wszelkie odstępstwa w tym zakresie skutkują nieważnością poszczególnych punktów. Jeśli chodzi o zakres regulaminu, to może on dotyczyć trybu zwoływania posiedzeń zarządu, także w okolicznościach nadzwyczajnych. Może też określać sposób ustalania porządku obrad i wprowadzania do niego nowych spraw, sposób głosowania i podejmowania uchwał, sposób sporządzania protokołu i wnoszenia uwag i zastrzeżeń. W regulaminie mogą też się znaleźć zasady wewnętrznej organizacji pracy oraz zasad udziału w posiedzeniach osób spoza zarządu czy przechowywania dokumentacji.