Osoby, które mogą dochodzić roszczeń za szkody górnicze, często rezygnują z tej możliwości z uwagi na to, że koszty związane z procesem nie są dla nich jasne. Obawa związana z koniecznością poniesienia dużych kosztów skutecznie demotywuje do podjęcia stosownych działań. Warto jednak skorzystać w tej materii z pomocy adwokata albo radcy prawnego, ponieważ otrzymanie odszkodowania za szkody górnicze jest realne, a kosztów nie zależy się obawiać, ponieważ ustawodawca przewidział wiele udogodnień, które ułatwiają postępowanie.
Ile kosztuje skorzystanie z usług adwokata?
Dochodząc roszczeń za szkody górnicze, należy skorzystać z pomocy adwokata albo radcy prawnego. Koszty, które się z tym wiążą, nie mogą być wyższe od sześciokrotnej stawki minimalnej. Dodatkowo nie mogą przekraczać przedmiotu sprawy. W praktyce oznacza to, że koszty mogą być różne w zależności od konkretnej sprawy. Jednak koszty związane z wynagrodzeniem radcy prawnego zwykle zamykają się w kilku tysiącach złotych.
Czasami podczas przeprowadzania procesu związanego z dochodzeniem roszczeń za szkody górnicze niezbędne może okazać się wykonanie dodatkowych czynności zabezpieczających. Może to być na przykład sporządzenie opinii geotechnicznych. Przeprowadzenie badań może się wiązać z kosztami kilku tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że poszkodowany może domagać się zwrotu kosztów zastępstwa procesowego od pozwanego przedsiębiorcy górniczego czy kopalni.
Z jakimi kosztami sądowymi musi liczyć się wnoszący pozew?
Osoba dochodząca roszczeń za szkody górnicze musi liczyć się również z kosztami związanymi ze złożeniem pozwu. Konieczne jest wniesienie opłaty, która stanowi 5% wartości dochodzonego roszczenia. Należy wspomnieć, że kwoty, których dochodzą poszkodowani, zwykle sięgają dziesiątek albo setek tysięcy złotych, więc na tej podstawie można oszacować koszty, które będą się wiązały z przeprowadzeniem postępowania.
Kolejnymi kosztami, z którymi powinien się liczyć poszkodowany, są te związane z opinią biegłego i postępowaniem dowodowym. Należy jednak pamiętać, że ustawodawca postanowił ułatwić poszkodowanym dochodzenie roszczeń za szkody górnicze i zwolnił ich z konieczności pokrywania kosztów sądowych. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach końcową decyzją sądu może okazać się, że poniesienie wymienionych kosztów przez osobę wnoszącą pozew będzie konieczne.