7:00 - 15:00

Otwarte: Poniedziałek - Piątek

691 688 899

Zadzwoń i umów się na spotkanie!

Facebook

LinkedIn

Szukaj
 

Z jakimi kosztami wiąże się dochodzenie roszczeń za szkody górnicze?

górnictwo

Osoby, które mogą dochodzić roszczeń za szkody górnicze, często rezygnują z tej możliwości z uwagi na to, że koszty związane z procesem nie są dla nich jasne. Obawa związana z koniecznością poniesienia dużych kosztów skutecznie demotywuje do podjęcia stosownych działań. Warto jednak skorzystać w tej materii z pomocy adwokata albo radcy prawnego, ponieważ otrzymanie odszkodowania za szkody górnicze jest realne, a kosztów nie zależy się obawiać, ponieważ ustawodawca przewidział wiele udogodnień, które ułatwiają postępowanie.

Ile kosztuje skorzystanie z usług adwokata? 

Dochodząc roszczeń za szkody górnicze, należy skorzystać z pomocy adwokata albo radcy prawnego. Koszty, które się z tym wiążą, nie mogą być wyższe od sześciokrotnej stawki minimalnej. Dodatkowo nie mogą przekraczać przedmiotu sprawy. W praktyce oznacza to, że koszty mogą być różne w zależności od konkretnej sprawy. Jednak koszty związane z wynagrodzeniem radcy prawnego zwykle zamykają się w kilku tysiącach złotych.

Czasami podczas przeprowadzania procesu związanego z dochodzeniem roszczeń za szkody górnicze niezbędne może okazać się wykonanie dodatkowych czynności zabezpieczających. Może to być na przykład sporządzenie opinii geotechnicznych. Przeprowadzenie badań może się wiązać z kosztami kilku tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że poszkodowany może domagać się zwrotu kosztów zastępstwa procesowego od pozwanego przedsiębiorcy górniczego czy kopalni.

Z jakimi kosztami sądowymi musi liczyć się wnoszący pozew? 

Osoba dochodząca roszczeń za szkody górnicze musi liczyć się również z kosztami związanymi ze złożeniem pozwu. Konieczne jest wniesienie opłaty, która stanowi 5% wartości dochodzonego roszczenia. Należy wspomnieć, że kwoty, których dochodzą poszkodowani, zwykle sięgają dziesiątek albo setek tysięcy złotych, więc na tej podstawie można oszacować koszty, które będą się wiązały z przeprowadzeniem postępowania.

Kolejnymi kosztami, z którymi powinien się liczyć poszkodowany, są te związane z opinią biegłego i postępowaniem dowodowym. Należy jednak pamiętać, że ustawodawca postanowił ułatwić poszkodowanym dochodzenie roszczeń za szkody górnicze i zwolnił ich z konieczności pokrywania kosztów sądowych. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach końcową decyzją sądu może okazać się, że poniesienie wymienionych kosztów przez osobę wnoszącą pozew będzie konieczne.

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.

Zadaj pytanie


This will close in 0 seconds