7:00 - 15:00

Otwarte: Poniedziałek - Piątek

691 688 899

Zadzwoń i umów się na spotkanie!

Facebook

LinkedIn

Szukaj
 

Mediacje w sprawach rodzinnych – kiedy warto z nich skorzystać?

prowadzenie mediacji

Mediacje z zakresu prawa rodzinnego mogą być prowadzone przed rozpoczęciem postępowania sądowego lub po jego wszczęciu, na postanowienie sądu na zgodny wniosek stron. W jakich okolicznościach warto zdecydować się na tę formę rozwiązywania konfliktu? Wyjaśniamy.

Na czym polega mediacja w sprawach z zakresu prawa rodzinnego?

Prawo rodzinne to szeroka dziedzina obejmująca m.in. sprawy dotyczące rozwodu, separacji, alimentów, podziału majątku wspólnego czy sprawowania władzy rodzicielskiej. Jednym ze sposobów rozwiązania konfliktów związanych ze sprawami z zakresu prawa rodzinnego może być właśnie poufna mediacja – każda ze stron może o nią wnieść na dowolnym etapie powstępowania sądowego. Obie strony muszą jednak wyrazić zgodę na jej przeprowadzenie.

W mediacji bierze udział bezstronny mediator, którego zadaniem jest pomoc w osiągnięciu porozumienia satysfakcjonującego dla obu stron. Udziela wsparcia w komunikacji, ustaleniu interesów i potrzeb poszczególnych osób oraz przedstawieniu argumentacji, łagodzi napięcia, ale strony samodzielnie muszą rozwiązać konflikt.

Korzyści z mediacji w sprawach o rozwód, separację i innych

Podjęcie mediacji w sprawach z zakresu prawa rodzinnego to szansa na zakończenie sporu we własnym zakresie i samodzielne wypracowanie korzystnego rozwiązania – inaczej niż w przypadku postępowania sądowego, gdzie rozstrzyga o nim sąd. Na postępowanie mediacyjne w sprawie o rozwód czy separację często decydują się osoby, którym zależy na szybszym zakończeniu konfliktu.

Dobrowolna mediacja w sprawach rodzinnych to rozwiązanie polecane zawsze, jeśli tylko istnieje szansa, że strony mogą same osiągnąć porozumienie. Postępowanie sądowe zazwyczaj wiąże się dla zaangażowanych w nie osób z większymi kosztami, a oprócz tego – wyższym poziomem stresu.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie


This will close in 0 seconds