7:00 - 15:00

Otwarte: Poniedziałek - Piątek

691 688 899

Zadzwoń i umów się na spotkanie!

Facebook

LinkedIn

Szukaj
 

Ślub konkordatowy a rozwód

podarta fotografia ślubna

W życiu wielu par przychodzi moment, gdy z różnych przyczyn zaczynają zastanawiać się nad rozwiązaniem swojego małżeństwa. Kiedy mówimy o małżeństwach zawartych w formie konkordatowej, sprawa staje się bardziej skomplikowana ze względu na wymogi kościelne i prawne. W poniższym artykule omówimy kluczowe aspekty prawne dotyczące ślubu konkordatowego oraz rozwodu. Warto poznać je przed podjęciem decyzji o rozstaniu.

Czym jest ślub konkordatowy?

Ślub konkordatowy to forma zawarcia małżeństwa, która łączy w sobie aspekty religijne i cywilne. Jest to możliwe dzięki umowie między państwem a Kościołem katolickim, zwanej konkordatem. Ślub konkordatowy jest uznawany zarówno przez państwo, jak i przez Kościół, co sprawia, że małżonkowie są związani zarówno przepisami prawa cywilnego, jak i prawa kanonicznego.

Rozwód a ślub konkordatowy

W przypadku małżeństw konkordatowych rozwód jest procesem bardziej złożonym niż w przypadku małżeństw cywilnych. Rozwód może zostać orzeczony przez sąd cywilny, jednak nie oznacza to automatycznie unieważnienia małżeństwa w oczach Kościoła. W praktyce oznacza to, że osoba rozwiedziona cywilnie, ale nie unieważniona kościelnie, nie może zawrzeć kolejnego małżeństwa konkordatowego.

Unieważnienie małżeństwa kościelnego

Jeśli osoba rozwiedziona cywilnie chce zawrzeć kolejne małżeństwo konkordatowe, musi ubiegać się o unieważnienie małżeństwa kościelnego. Proces ten przebiega przed sądem kościelnym i opiera się na badaniu okoliczności zawarcia małżeństwa. Jeśli sąd uzna, że małżeństwo zostało zawarte z naruszeniem prawa kanonicznego, może je unieważnić. Warto jednak pamiętać, że proces ten jest często długotrwały i nie zawsze kończy się sukcesem.

Skutki rozwodu dla małżonków

Rozwód małżeństwa konkordatowego pociąga za sobą szereg skutków prawnych. Po pierwsze, małżonkowie tracą wzajemne prawa i obowiązki wynikające z małżeństwa, takie jak wspólne pożytkowanie majątku. Po drugie, rozwód może wpłynąć na sytuację dzieci, zwłaszcza jeśli chodzi o ustalenie władzy rodzicielskiej i opieki nad dziećmi.

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.

Zadaj pytanie


This will close in 0 seconds