7:00 - 15:00

Otwarte: Poniedziałek - Piątek

691 688 899

Zadzwoń i umów się na spotkanie!

Facebook

LinkedIn

Szukaj
 

Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów i separacji?

sprawa rozwodowa

Małżeństwa stojące w obliczu długotrwałego kryzysu często postanawiają się rozstać. Separacja czy rozwód to zawsze trudna decyzja wiążąca się z ogromnymi zmianami w życiu obu małżonków. Z jakiego powodu najczęściej ją podejmują?

Kiedy sąd może wydać orzeczenie rozwodu?

Na złożenie pozwu o rozwód niejednokrotnie decydują się osoby, które nie są w stanie dłużej porozumieć się z partnerem. Bywa, że niezgodność charakterów zupełnie uniemożliwia wspólne życie. Kiedy dwie osoby mają inne priorytety i wartości może być trudno o kompromis. Niezrozumienie i brak akceptacji dla drugiej strony prowadzi do konfliktów, a w dłuższej perspektywie grozi rozpadem małżeństwa.

Inną częstą przyczyną rozwodu jest niewierność. Zdrada niszczy zaufanie między partnerami i niekiedy jego odbudowanie okazuje się niemożliwe. Kolejny problem mogący prowadzić to rozwodu to uzależnienie jednego z partnerów, np. od alkoholu, narkotyków czy hazardu. Powodem rozpadu związku może być też przemoc stosowana przez któregoś z małżonków.

Zgodnie z polskim prawem rozwód może być orzeczony, tylko jeśli między małżonkami doszło do całkowitego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego – zaniku więzi uczuciowych, fizycznych i majątkowych.

Kiedy warto wybrać separację zamiast rozwodu?

Niektóre pary, zamiast rozwodu, decydują się na separację formalną, stanowiącą rozwiązanie tymczasowe, które może być stosunkowo szybko przerwane przez sąd na zgodny wniosek obojga małżonków. Na tę formę rozstania często decydują się małżeństwa, które uważają, że mają jeszcze szansę na naprawę związku.

Separacja umożliwia małżonkom spojrzenie na kryzys z dystansu i daje im czas na spokojne przemyślenie problemów. Niekiedy też wybierają ją osoby, które np. ze względu na swoje przekonania religijne nie chcą decydować się na rozwód.

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.

Zadaj pytanie


This will close in 0 seconds