7:00 - 15:00

Otwarte: Poniedziałek - Piątek

691 688 899

Zadzwoń i umów się na spotkanie!

Facebook

LinkedIn

Szukaj
 

Co można wyczytać z księgi wieczystej nieruchomości?

księga wieczysta nieruchomości

Księga wieczysta to dokument zawierający wiele cennych informacji, które mogą uchronić osobę zainteresowaną zakupem nieruchomości przed wieloma nieprzyjemnymi niespodziankami. Jakie dokładnie dane można znaleźć w tym rejestrze? Wyjaśniamy!

Czym jest księga wieczysta?

Publiczny rejestr, jakim jest księga wieczysta, zawiera wszelkie istotne informacje o stanie prawnym nieruchomości. Składa się z czterech działów. W pierwszym znajdują się dane identyfikacyjne, numer ewidencyjny, dane o powierzchni, wpisy praw związanych z własnością. Drugi poświęcony jest właścicielom, ewentualnym współwłaścicielom, udziałom w nieruchomości. W trzecim można znaleźć wpisy dotyczące ograniczonych praw własności, natomiast w czwartym – o hipotekach.

Jako działający m.in. w Rudzie Śląskiej adwokaci od prawa nieruchomości często na zlecenie naszych Klientów pomagamy im w analizie informacji znajdujących się w księgach wieczystych. Na podstawie zawartych tam danych można określić m.in., czy dane mieszkanie albo dom są objęte kredytem hipotetycznym lub czy są one obciążone w inny sposób.

Kiedy warto zajrzeć do księgi wieczystej nieruchomości?

Po księgę wieczystą warto sięgnąć zawsze przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania, domu, działki budowlanej czy innej nieruchomości. Dzięki zapoznaniu się ze znajdującymi w niej informacjami można upewnić się, że inwestycja ta nie będzie wiązała się z wystąpieniem w przyszłości nieoczekiwanych problemów prawnych bądź finansowych.

Analiza księgi wieczystej pozwala ustalić, kto jest właścicielem nieruchomości, czy osoby trzecie mają co do niej jakieś uprawnienia, jakie jest dokładne położenie nieruchomości, jaką ma ona powierzchnię, a także dostarcza danych o ewentualnych obciążeniach nieruchomości (np. służebnościach gruntowych).

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.

Zadaj pytanie


This will close in 0 seconds