7:00 - 15:00

Otwarte: Poniedziałek - Piątek

691 688 899

Zadzwoń i umów się na spotkanie!

Facebook

LinkedIn

Szukaj
 

Zakup nieruchomości o nieuregulowanym statusie prawnym – czy to rozsądne?

prawo nieruchomości

Przed zakupem nieruchomości należy koniecznie sprawdzić jej stan prawny. Niekiedy okazuje się, że ten jest nieuregulowany, a to może okazać się dla kupującego niemałym problemem. Czy jednak mimo to warto rozważyć tego rodzaju inwestycję?

Jak sprawdzić, czy stan prawny nieruchomości jest uregulowany?

Podstawowym źródłem informacji o stanie prawnym nieruchomości jest księga wieczysta. Z wpisów zawartych w poszczególnych działach można dowiedzieć się o położeniu, metrażu i obciążeniach wobec osób trzecich nieruchomości oraz, co szczególnie istotne – kto jest jej właścicielem.

Nieuregulowany stan prawny nieruchomości oznacza, że nie sposób określić, komu przysługują do niej prawa rzeczowe. Ma to miejsce w sytuacji, gdy brakuje księgi wieczystej albo zbioru dokumentów, na których podstawie można by wskazać rzeczywistego właściciela. Bardzo często obsługujemy Klientów poszukujących pomocy radcy prawnego w Katowicach w sprawach nieruchomości – właśnie w celu zbadania jej stanu prawnego i sprawdzenia, czy jest on uregulowany.

Ryzyko związane z zakupem nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym

Zakup nieruchomości o nieuregulowanym statusie prawnym może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Na samym początku należy zaznaczyć, że taki stan nie tylko utrudnia, ale wręcz uniemożliwia jej nabycie, podobnie jak wykonanie innych czynności prawnych, których nieruchomość byłaby przedmiotem. Na tego typu inwestycję nie otrzyma się kredytu hipotetycznego.

Jeśli jednak uda się kupić nieruchomość bez uregulowanego statusu, istnieje ryzyko, że w przyszłości osoby trzecie wysuną co do niej swoje roszczenia. Nowy nabywca nie może być więc pewien swoich praw własności. Co więcej, ciążyć będzie na nim obowiązek uregulowania tej kwestii, a więc i poniesienia dodatkowych kosztów.

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.

Zadaj pytanie


This will close in 0 seconds