7:00 - 15:00

Otwarte: Poniedziałek - Piątek

691 688 899

Zadzwoń i umów się na spotkanie!

Facebook

LinkedIn

Szukaj
 

Jak znieść współwłasność nieruchomości?

koncepcja prawa nieruchomości

Współwłasność mieszkania często wiąże się z ogromnymi problemami, jeśli chodzi o swobodne rozporządzanie nieruchomością. Nierzadko jest także przyczyną poważnych konfliktów. W jaki sposób można ją znieść? Możliwości są dwie.

Umowne zniesienie współwłasności

Najprostszym i najszybszym sposobem na zniesienie współwłasności nieruchomości jest zawarcie umowy między współwłaścicielami. Musi ona przyjąć formę aktu notarialnego i zawierać dokładne zasady podziału, wszelkie ustalenia stron i wzajemne rozliczenia. Na jej podstawie notariusz dokonuje następnie stosownych wpisów do księgi wieczystej. Treść umowy może być dowolna, o ile jest tylko zgodna z polskim prawem.

Do umownego zniesienia współwłasności może dojść jedynie, jeśli wszyscy współwłaściciele zgadzają się na takie rozwiązanie. W przeciwnym wypadku konieczne jest wstąpienie na drogą sądową, co wiąże się ze znacznie większą liczbą formalności. Jeśli potrzebujesz porady w sprawie zniesienia współwłasności w Katowicach, skontaktuj się z naszą kancelarią. Mamy w tym zakresie wieloletnie doświadczenie.

Zniesienie współwłasności w sądzie

Każdy współwłaściciel nieruchomości ma prawo do żądania zniesienia współwłasności – może o to wystąpić, niezależnie od zdania pozostałych współwłaścicieli. W tym celu należy złożyć odpowiednio wypełniony wniosek do sądu rejonowego właściwego ze względu na położenie nieruchomości.

Wniosek musi zawierać przede wszystkim dokładny opis rzeczy wspólnej, a ponadto powinny być do niego dołączone dowody prawa własności (zazwyczaj jest to m.in. wypis z księgi wieczystej albo umowa sprzedaży mieszkania) oraz np. umowy dotyczące korzystania z nieruchomości. We wniosku może się także znaleźć propozycja formy podziału, jednak należy zaznaczyć, że sąd nie musi uwzględnić jej w swoim orzeczeniu.

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.

Zadaj pytanie


This will close in 0 seconds