7:00 - 15:00

Otwarte: Poniedziałek - Piątek

691 688 899

Zadzwoń i umów się na spotkanie!

Facebook

LinkedIn

Szukaj
 

Czy na dziecko pełnoletnie trzeba płacić alimenty?

czy na dziecko pelnoletnie trzeba placic alimenty - Czy na dziecko pełnoletnie trzeba płacić alimenty?

Alimenty na dziecko płaci najczęściej ten rodzic, który nie opiekuje się bezpośrednio dzieckiem po rozpadzie małżeństwa. W Polsce wciąż wiele osób jest przekonanych, że obowiązek alimentacyjny ciąży na rodzicu, dopóki dziecko nie skończy 18 lat. Nic bardziej mylnego! Osiągnięcie pełnoletności przez dziecko nie oznacza bynajmniej, że rodzic może przestać realizować świadczenie. Kiedy więc obowiązek alimentacyjny się kończy? Przekonajmy się.

Obowiązek alimentacyjny

Przesłanką do obowiązku alimentacyjnego na rzecz dziecka jest zawsze niemożność jego samodzielnego utrzymania się. Przy określaniu wysokości alimentów sąd bierze pod uwagę rzeczywiste potrzeby dziecka i możliwości zarobkowe rodzica. Rodzic nie może nakazać dziecku podjęcia pracy po ukończeniu 18 lat, jeśli dziecko zdecyduje się na studia dzienne (chce się uczyć, by zdobyć lepszy zawód). W tym przypadku w dalszym ciągu jego samodzielne utrzymanie się nie jest możliwe, a rodzic zobowiązany jest do płacenia alimentów. Sąd może zwolnić rodzica z tego obowiązku, jeśli dziecko nie będzie osiągało pozytywnych wyników na uczelni. Osiągnięcie pełnoletności przez dziecko nie jest też przesłanką do zakończenia obowiązku alimentacyjnego wtedy, gdy dziecko jest chore i nie jest w stanie utrzymać się samo. Od obowiązku płacenia alimentów na pełnoletnie dziecko jest jeden wyjątek. Jeśli dziecko posiada własny majątek, z którego dochody umożliwiają samodzielne utrzymanie się, rodzic może zostać zwolniony z obowiązku alimentacyjnego. Zawsze jednak musi pamiętać o tym, że nie może zakończyć realizacji świadczenia sam – o zwolnienie zobowiązany jest wystąpić do sądu.

Do kiedy płaci się alimenty?

Konieczność płacenia alimentów nie jest ograniczona żadnym terminem, ani nie jest zależna od poziomu wykształcenia dziecka. Nawet jeśli dziecko zacznie pracować, a dopiero potem zacznie studia, obowiązek alimentacyjny cały czas będzie ciążył na rodzicu. W przypadku dzieci chorych i niepełnosprawnych obowiązek alimentacyjny może nigdy nie wygasnąć. W przypadku, gdy dziecko zawrze związek małżeński, pierwszą obowiązaną do płacenia alimentów osoba jest jednak małżonek. W sytuacji, gdy rodzic wykaże, że alimenty na dziecko stanowią dla niego nadmierny uszczerbek finansowy, sąd prawdopodobnie obniży ich wysokość, lecz nie zniesie całkowicie obowiązku alimentacyjnego.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie


This will close in 0 seconds