7:00 - 15:00

Otwarte: Poniedziałek - Piątek

691 688 899

Zadzwoń i umów się na spotkanie!

Facebook

LinkedIn

Szukaj
 

Jak eksmitować lokatora zgodnie z przepisami?

eksmisja

Przepisy regulujące najem mieszkań i lokali użytkowych bywają nieco skomplikowane, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy kancelarii radców prawnych. Pomogą oni skonstruować odpowiednią umowę i będą wspierać podczas trudnych negocjacji oraz ewentualnych eksmisji. Jak zabezpieczyć swoje dobra i jak zgodnie z prawem pozbyć się osoby, która nie płaci czynszu lub sprawia inne problemy?

Najem – dobrze skonstruowana umowa to podstawa

Wynajem mieszkania lub lokalu użytkowego to dobra inwestycja, ale kluczem jest znalezienie odpowiedzialnego i wypłacalnego najemcy. Najem regulowany jest przepisami kodeksu cywilnego i może być na czas określony lub nieokreślony. Zabezpieczeniem obu stron jest przygotowanie odpowiedniej umowy, najlepiej z pomocą doświadczonego radcy prawnego. W dokumencie określa się warunki najmu, sposób jego zaprzestania oraz koszt czynszu i pozostałych opłat.

Właściciel mieszkania może wypowiedzieć taką umowę w sytuacji, gdy osoba wynajmująca nie płaci czynszu i nie pokrywa kosztów eksploatacji mieszkania, podnajęła lokal osobom trzecim lub wykorzystuje go niezgodnie ze wstępnymi ustaleniami. Wtedy, jeśli próby uregulowania kwestii finansowych oraz użytkowania lokalu nie przynoszą skutków, można wręczyć najemcy wypowiedzenie na piśmie, które zazwyczaj obejmuje miesięczny okres wypowiedzenia. Lokator powinien wtedy opróżnić mieszkania i oddać klucze. Niestety nie zawsze do tego dochodzi.

Eksmisja lokatora – na czym polega?

W sytuacji, gdy lokator nie chce wydać mieszkania, właściciel może wejść na drogę prawną. Oznacza to złożenie w sądzie rejonowym pozwu o opuszczenie mieszkania lub lokalu, w którym znajdzie się informacja o kwocie w wysokości czynszu za trzy miesiące jako zadośćuczynieniu. Wszystko należy udokumentować i dołączyć wysyłane wezwania do zapłaty, oświadczenia i korespondencję z lokatorem. Sąd w toku procesu sprawdza, czy pozwanemu przysługuje prawo do lokalu socjalnego. W chwili otrzymania decyzji i po jej uprawomocnieniu się właściciel lokalu może wszcząć eksmisję ze wsparciem komornika sądowego.

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.

Zadaj pytanie


This will close in 0 seconds