7:00 - 15:00

Otwarte: Poniedziałek - Piątek

691 688 899

Zadzwoń i umów się na spotkanie!

Facebook

LinkedIn

Szukaj
 

Normy etyczne i ich znaczenie w procesie windykacji

windykacja

Profesjonalny proces windykacyjny powinien być nie tylko skuteczny, ale również odbywać się zgodnie z obowiązującymi normami etycznymi. Kluczowe standardy etyczne na rynku windykacji wyznaczone zostały m.in. przez Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami (dawniej Polski Związek Windykacji).

Etyczna windykacja — co to oznacza w praktyce?

Stereotypowy wizerunek windykatora jako osoby, która z zasady jest wrogo nastawiona do dłużnika, nieprzystępna i podstępna, zdecydowanie mija się z prawdą. Profesjonalni windykatorzy to negocjatorzy, którzy prowadzą rozmowy z dłużnikami, zwykle na zasadach partnerstwa, gdyż od takiego podejścia w dużej mierze zależy, czy zdobędą zaufanie i w rezultacie dojdzie do oczekiwanego przez wszystkie strony zakończenia, a więc spłaty długu. Jeśli proces windykacji będzie prowadzony natarczywie i nieetycznie, sprawa z góry jest przegrana. W tym kontekście etyka działania windykatora jest szczególnie ważna dla wierzyciela.

Normy etyczne w procesie windykacji zakładają przede wszystkim szacunek dla godności dłużnika oraz wsparcie w wypracowaniu rozwiązań w formie polubownej. Podstawę stanowi też uczciwość oraz poszanowanie dla interesu zarówno wierzyciela, jak i dłużnika. Windykator nie może nadużywać swojej dominującej pozycji. Musi natomiast mieć stosowne kompetencje zawodowe, a wszelkie działania prowadzić rzetelnie i z należytą starannością. W ramach usług windykacyjnych obowiązkiem jest należyta ochrona informacji zarówno o wierzycielu, jak i dłużniku. Wszelkie pozyskane dane muszą być wykorzystywane zgodnie z prawem.

Trzeba mieć świadomość znaczenia zasad etycznych oraz konsekwencji, jakie mogą wynikać z ich nieprzestrzegania, podejmując decyzję o skorzystaniu z usług z zakresu windykacji. Aby mieć pewność pełnego profesjonalizmu, warto zdecydować się na współpracę z kancelarią prawną. Działalność i uprawnienia kancelarii są dokładnie uregulowane i o wiele bardziej rygorystyczne, dlatego też można mieć pewność, że podejmowane działania są nie tylko zgodne z prawem, ale i normami etycznymi.

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.

Zadaj pytanie


This will close in 0 seconds