7:00 - 15:00

Otwarte: Poniedziałek - Piątek

691 688 899

Zadzwoń i umów się na spotkanie!

Facebook

LinkedIn

Szukaj
 

Szkody górnicze

STRONA GŁÓWNA > Kategoria odszkodowania  > Szkody górnicze

Co wpływa na wartość wyceny szkody górniczej?

prawnik

Szkody górnicze to problem dotykający sporo osób. Szczególnie odczuwalne jest on na terenie śląska, gdzie kopalnie w wyniku swojej działalności właściwie cały czas powodują problemy tego typu. Czasem bywa tak, że straty materialne wynikłe ze szkód górniczych są naprawdę mocno odczuwalne. Oczywiście, można domagać się od kopani naprawienia szkody pochodzenia górniczego. Co jednak wpływa na wartość wyceny takiej szkody? Przeanalizujmy ten temat bliżej.

Co powinien zawierać wniosek o odszkodowanie za szkody górnicze?

Wniosek o odszkodowanie

Szkoda górnicza będzie poniesioną stratą lub utraconą korzyścią, którą poszkodowany by uzyskał, gdyby nie doznał szkody na skutek ruchu zakładu górniczego. Szkoda taka może dotyczyć budynku, gruntu lub plonów. Najczęściej spotykamy się ze szkodami górniczymi, dotyczącymi budynków, które na skutek działalności kopalni zaczynają pękać lub się chwiać, a ich konstrukcja zostaje poważnie naruszona. Dlatego też zazwyczaj naprawy szkód górniczych polegają na przywróceniu nieruchomości do poprzedniego stanu, na przykład poprzez jej prostowanie, lub też na wypłaceniu poszkodowanemu stosownego odszkodowania. Sprawdź, kto jest uprawniony do uzyskana odszkodowania, gdzie złożyć wniosek i jak go wypełnić.

Jak otrzymać zwrot kosztów poniesionych w związku z zabezpieczeniem budynku przed szkodami górniczymi?

Szkoda górnicza w mieszkaniu

Jednym z głównych problemów Śląska jest skoncentrowanie na stosunkowo małej powierzchni dużej ilości kopalni, prowadzących podziemną eksploatację górniczą, która w bardzo negatywny sposób wpływa na stabilność budynków na powierzchni. Przed ewentualnymi szkodami górniczymi można się zabezpieczyć, wzmacniając fundamenty i podziemia, dzieląc budynek na mniejsze części, redukując oddziaływania podłoża lub wzmacniając jego części nadziemne, są to jednak dość spore koszty. Dlatego też inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym, którzy wybudowali nowe obiekty w  strefie występowania szkód górniczych, należy się zwrot kosztów, poniesionych na ich zabezpieczenie. Sprawdź, jak otrzymać rekompensatę oraz jakie kategorie szkód górniczych można wyróżnić.

Pieniądze zamiast przywrócenia stanu poprzedniego

Pieniądze zamiast przywrócenia stanu poprzedniego

W naszym kraju brakuje rozwiązań prawnych regulujących kwestię odszkodowań za trwałe uszkodzenie budynku, który uległ wychyleniu w wyniku działalności zakładu górniczego. W związku z rosnącą świadomością osób poszkodowanych zakłady górnicze w ostatnim czasie zaczęły w przypadkach uszkodzonych budynków poprzez ich wychylenie proponować osobom poszkodowanym wypłatę odszkodowania za trwałe wychylenie budynku. Przedmiotowe odszkodowanie jest proponowane zamiast rektyfikacji budynku.

Warto sprawdzić, na jakim terenie ma powstać budynek

Na jakim gruncie powstanie budynek?

Rozpoczęcie inwestycji na terenie płytkiej eksploatacji wymaga przeprowadzenia wielu badań oraz prac zabezpieczających. Górnictwo węgla kamiennego jest na ziemiach polskich już od ponad 200 lat. Początkowo eksploatowano pokłady metodą odkrywkową, a następnie metodą podziemną. Pokłady leżące najpłycej, często pozostawiano niezarobowane. Dziś, po wielu latach, te niezlikwidowane wyrobiska i inne pustki poeksploatacyjne stwarzają realne zagrożenie wystąpienia deformacji ciągłych i nieciągłych.

Budynki niedaleko kopalni powinny być zabezpieczone

Budynki niedaleko kopalni powinny być zabezpieczone

Jak wynika z art. 144 ustawy z 9 czerwca 2011 roku prawo geologiczne i górnicze, właściciel nie może sprzeciwić się zagrożeniom spowodowanym ruchem zakładu górniczego, który jest prowadzony zgodnie z ustawą. Może on jednak żądać naprawienia wyrządzonej tym ruchem szkody, na zasadach określonych ustawą. Jednocześnie przepis stosuje się odpowiednio do innych podmiotów, których prawa majątkowe są zagrożone ruchem zakładu górniczego.

Jak zabezpieczyć budynek przed szkodami górniczymi?

Zabezpieczenie budynku przed szkodami górniczymi

Właściciele nieruchomości położonych na terenie górniczym, przed przystąpieniem do realizacji przedsięwzięcia w postaci budowy nieruchomości powinni zasięgnąć informacji czy przed wzniesieniem nieruchomości budynkowej winna ona być zabezpieczona, jaka kategoria terenu górniczego występuję na tym obszarze, a także czy istnieją zbilansowane zasoby kopalin mogą być przedmiotem wydobycia w przyszłości, gdyż informacje te w sposób znaczący wpływają na przebieg i wysokość inwestycji.

Kto zapłaci za szkody górnicze i skutki restukturyzacji?

Skutki restrukturyzacji szkody górnicze

W związku z licznymi zmianami spowodowanymi restrukturyzacją w polskim górnictwie węgla kamiennego w ostatnich latach, powstało szereg wątpliwości osób postronnych – spoza branży górniczej – co do skutków restrukturyzacji, likwidacji, ich konsekwencji, zwłaszcza prawnych dla toczących się spraw, w tym sądowych, a także stosunków pracowniczych i innych.

Zadaj pytanie


This will close in 0 seconds