7:00 - 15:00

Otwarte: Poniedziałek - Piątek

691 688 899

Zadzwoń i umów się na spotkanie!

Facebook

LinkedIn

Szukaj
 

Co wpływa na wartość wyceny szkody górniczej?

prawnik

Szkody górnicze to problem dotykający sporo osób. Szczególnie odczuwalne jest on na terenie śląska, gdzie kopalnie w wyniku swojej działalności właściwie cały czas powodują problemy tego typu. Czasem bywa tak, że straty materialne wynikłe ze szkód górniczych są naprawdę mocno odczuwalne. Oczywiście, można domagać się od kopani naprawienia szkody pochodzenia górniczego. Co jednak wpływa na wartość wyceny takiej szkody? Przeanalizujmy ten temat bliżej.

Wycena szkody górniczej – dlaczego jest tak istotna?

Na początku warto w paru słowach wyjaśnić, dlaczego wycena szkody górniczej jest tak ważna dla osób, które są poszkodowanymi w wyniku działań kopalni. Krótko mówiąc, to właśnie taka wycena jest podstawą ogólnych działań, których głównym celem jest uzyskanie odszkodowania od kopalni. Sprawa jest tym bardziej istotna, że składając do sądu pozew o odszkodowanie, trzeba dość precyzyjnie określić wartość tak zwanego przedmiotu sporu. Tutaj trzeba podkreślić ważną sprawę. Chociaż sama wycena szkód górniczych przeprowadzana jest zazwyczaj przez biegłego powołanego przez sąd, to jednak poszkodowani po zapoznaniu się z szacunkową wyceną mogą się z nią nie zgodzić, powołując się przy tym na zauważone nieścisłości, niedoszacowania samej wartości szkód albo też nieuwzględnienie wszystkich elementów szkody, która faktycznie powstała.

Wycena szkody górniczej – co na nią wpływa?

Wycena szkody górniczej może mieć formę dwojaką. Obejmuje ona albo koszt przywrócenia stanu poprzedniego poprzez likwidację zaistniałych szkód, albo jednorazowe odszkodowanie. Obie formy wyliczane są trochę inaczej i dlatego warto sprawdzić uzasadnienie zastosowanego sposobu wyceny oraz przyjętych wartości parametrów i współczynników. Tutaj szczególnie powinno się zwrócić uwagę na ich adekwatność do tak zwanego przedmiotu i zakresu wyceny.

Bardzo ważną rzeczą, która może mieć wpływ na wartość wyceny szkody, jest wcześniejsze zabezpieczenie wszelkich materiałów dowodowych, które dokumentują jej rodzaj oraz rozmiar. Istotna jest tutaj ekspertyza budowlana, którą za pomocą specjalistycznego sprzętu sporządza wykwalifikowany i doświadczony rzeczoznawca budowlany po dokonaniu stosownych oględzin. Ekspertyza taka pozwala określić stan techniczny nieruchomości, której dotyczy cała sprawa.

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.

Zadaj pytanie


This will close in 0 seconds