7:00 - 15:00

Otwarte: Poniedziałek - Piątek

691 688 899

Zadzwoń i umów się na spotkanie!

Facebook

LinkedIn

Szukaj
 

Kto jest zobowiązany do wypłaty zachowku?

polskie pieniądze na czarnym tle

Zachowek to instytucja prawa spadkowego, która ma na celu ochronę interesów pominiętych w testamencie najbliższych członków rodziny zmarłego. Jest to rodzaj świadczenia stanowiącego jedną z form dziedziczenia. Kto jest zobowiązany do jego wypłaty?

Komu przysługuje zachowek?

Zgodnie z polskim przepisami spadkowymi prawo do zachowku przysługuje bliskim krewnym zmarłego, którzy zostali pominięci w testamencie lub otrzymali zbyt małą część spadku. W szczególności są to zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), małżonek oraz rodzice spadkodawcy. Warto jednak zaznaczyć, że zachowek nie przysługuje rodzeństwu ani innym krewnym dalszego stopnia.

W pierwszej kolejności za wypłatę zachowku odpowiedzialni są spadkobiercy powołani do dziedziczenia. Oprócz nich taki obowiązek może spoczywać na zapisobiercach windykacyjnych. Ponadto, jeśli otrzymanie zachowku od powyższych osób nie jest możliwe, osoba z takim roszczeniem może ubiegać się o jego uzyskanie od obdarowanych przez spadkodawcę w drodze darowizny, która była doliczona do spadku.

Czy prawo do zachowku może zostać uchylone?

Jako obsługujący Klientów z Mikołowa prawnicy od prawa spadkowego nierzadko spotykamy się z pytaniem o możliwość uchylenia prawa do zachowku. Rzeczywiście istnieją okoliczności, kiedy spadkobiercy, zapisobiercy windykacyjni czy osoby obdarowane darowizną mogą zostać zwolnione z obowiązku wypłaty takiego świadczenia. Wśród najważniejszych można wymienić takie sytuacje:

  • spadkobierca ustawowy za życia spadkodawcy zrzekł się dziedziczenia,
  • spadkobierca został uznany przez sąd za niegodnego dziedziczenia,
  • spadkodawca i spadkobierca zawarli umowę dożywocia,
  • doszło do przedawnienia roszczenia o zachowek (w większości przypadków osoby uprawnione do zachowku mają 5 lat od otwarcia spadku na wystąpienie do sądu).

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie


This will close in 0 seconds