7:00 - 15:00

Otwarte: Poniedziałek - Piątek

691 688 899

Zadzwoń i umów się na spotkanie!

Facebook

LinkedIn

Szukaj
 

Kto może domagać się odszkodowania za śmierć bliskiej osoby?

mężczyzna na cmentarzu

Ludzkie życie jest bezcenne, jednak w uzasadnionych przypadkach możemy, a nawet powinniśmy, oczekiwać rekompensaty za krzywdy doznane z powodu śmierci bliskich nam osób, do której przyczyniły się osoby trzecie. Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby nie przywróci jej życia i nie ukoi bólu, jednak pomaga poradzić sobie z wieloma problemami. Wyjaśniamy, kto może ubiegać się o zadośćuczynienie w związku ze śmiercią bliskiej osoby.

Odszkodowanie a zadośćuczynienie

Odszkodowanie wypłacane jest m.in. z polisy OC sprawcy wypadku i ma na celu zwrot kosztów związanych ze szkodami materialnymi, czyli np. naprawą samochodu oraz jest wypłacane w celu zwrotu m.in. kosztów leczenia, rehabilitacji lub pogrzebu. Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby było niegdyś wypłacane jedynie w sytuacji, gdy z powodu śmierci członka rodziny następowało znaczące pogorszenie się sytuacji materialnej. Obecnie można domagać się także wypłaty zadośćuczynienia za szkody moralne związane ze śmiercią bliskiej osoby. W przypadku zadośćuczynienia nie musi dojść do strat materialnych.

Kto może ubiegać się o odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby?

O zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby mogą ubiegać się najbliżsi członkowie rodziny oraz osoby, których nie łączyły ze zmarłym więzy rodzinne, jednak pozostawały one z nim w zażyłych stosunkach. Za najbliższych członków rodziny uznaje się małżonka, dzieci, rodziców oraz rodzeństwo osoby zmarłej. O zadośćuczynienie może ubiegać się także m.in. osoba będąca ze zmarłym w nieformalnym związku, przysposobione dzieci oraz ojczym lub macocha.

Proces dochodzenia wypłaty odszkodowania

Zarówno w przypadku spraw o odszkodowanie, jak i spraw o wypłatę zadośćuczynienia, mamy do czynienia z trudnym procesem. Z tego względu konieczne jest wsparcie doświadczonego prawnika, który pomoże dochodzić swoich praw przed sądem. Właściwa argumentacja oraz znajomość podstawy prawnej to sposoby na uniknięcie przedłużającego się postępowania i pomyślne zakończenie sprawy.

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.

Zadaj pytanie


This will close in 0 seconds