7:00 - 15:00

Otwarte: Poniedziałek - Piątek

691 688 899

Zadzwoń i umów się na spotkanie!

Facebook

LinkedIn

Szukaj
 

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

odszkodowanie

Coraz częściej decydujemy się na zakup polisy ubezpieczeniowej. Chcemy w ten sposób chronić siebie i swoich bliskich oraz majątek przed różnymi zagrożeniami. Z niektórych polis ubezpieczeniowych musimy korzystać ze względu na obowiązujące przepisy prawne. Obowiązkowy jest zakup ubezpieczenia OC, jeżeli posiadamy zarejestrowany samochód. Nie zawsze możemy jednak liczyć na wypłatę odszkodowania. Wyjaśniamy, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty oraz jak skutecznie dochodzić swoich praw.

Korzystanie z ubezpieczenia nie zawsze wiąże się z wypłatą odszkodowania…

Problemy z wypłatą odszkodowania należy rozpatrywać w dwóch kwestiach. Jedną z nich są postanowienia podpisanej z ubezpieczycielem umowy i jej zakres. Umowa z ubezpieczeniowa może być różnie skonstruowana oraz może zawierać zapisy, które utrudnią wypłatę odszkodowania lub obniżą jego kwotę w zasadnych sytuacjach. Jednym z częstych powodów braku wypłaty odszkodowania jest okres karencji, który powoduje, że przez określony czas np. kilka miesięcy, nie otrzymamy należnych nam pieniędzy. Ma to związek z ograniczeniem ryzyka wyłudzeń i strat finansowych towarzystw ubezpieczeniowych. Okres karencji nie dotyczy m.in. ubezpieczeń komunikacyjnych, jednak jest dość typowy dla ubezpieczeń majątkowych i ubezpieczeń zdrowotnych. Często zdarza się, że nie czytamy dokładnie umowy i nie konsultujemy jej zapisów ze specjalistą, co powoduje, że pomijamy ważne dla nas kwestie np. obowiązki ubezpieczonego, skupiając się jedynie na korzyściach, jakie wiążą się z zawarciem umowy z ubezpieczycielem. To poważny błąd, który często utrudnia otrzymanie odszkodowania. Drugą kwestią jest działanie towarzystw ubezpieczeniowych, które niejednokrotnie chcą uniknąć wypłaty odszkodowania w pełnej kwocie, przedłużając postępowanie. I tutaj warto skorzystać z pomocy eksperta, który pomoże dochodzić swoich praw.

Najczęstsze powody odmowy wypłaty odszkodowania

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania w uzasadnionych przypadkach. Najczęściej brak wypłaty odszkodowania dotyczy:

  • rażących błędów i zaniedbań ubezpieczonego;
  • niewywiązywania się z postanowień umowy;
  • braku opłacania składek ubezpieczeniowych,
  • celowego działania w celu spowodowania szkody;
  • zatajenia ważnych faktów dotyczących przedmiotu ubezpieczenia np. stanu zdrowia, przebiegu wypadku;
  • doprowadzenie do wystąpienia szkody pod wpływem substancji psychoaktywnych np. w przypadku ubezpieczenia komunikacyjnego;
  • wystąpienia szkody poza zakresem terytorialnym obowiązywania ubezpieczenia.

Powodów braku wypłaty odszkodowania może być wiele. W naszej kancelarii pomagamy dochodzić swoich praw na drodze sądowej i przedsądowej. Wspieramy naszych klientów w trudnym dla nich czasie ubiegania się o odszkodowanie oraz pośredniczymy pomiędzy ubezpieczycielem i ubezpieczonym w przypadku wystąpienia sporów.

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.

Zadaj pytanie


This will close in 0 seconds